Praha, 9. června 2020 – Ocelářská unie se připojila k prohlášení evropských ocelářů kritizujícímu návrh Evropské komise na změnu tzv. safeguards, jež mají EU chránit před přílivem levné oceli ze třetích zemí. Návrh Komise bohužel vůbec nezohledňuje pandemií způsobený propad poptávky po oceli v EU o 50 %.
Evropský ocelářský průmysl je kriticky ohrožen kombinací kolapsu poptávky a cen v Evropě. Proto jsme požádali Evropskou komisi o úpravu opatření na ochranu obchodu, tzv. safeguards, aby plnily svou roli i v nové, bezprecedentní situaci a omezily přesměrování oceli ze třetích zemí na otevřený evropský trh. Návrh Komise na modifikaci safeguards zveřejněný minulý týden bohužel vůbec nezohledňuje prudký pokles poptávky způsobený pandemií. Společně s ostatními představiteli evropského ocelářského průmyslu jsme přístupem Komise hluboce zklamáni, a proto jsme se připojili ke společnému prohlášení čtyř desítek ředitelů největších výrobců oceli v Evropě a všech národních ocelářských asociací.
Od vypuknutí pandemie v březnu klesla v Evropě poptávka po oceli o polovinu a její oživení je bohužel v nedohlednu. Firmy napříč Evropou byly nuceny prudce snížit výrobu, přičemž 40 % zaměstnanců bylo propuštěno nebo pracuje na částečný úvazek. Mezitím však země jako je Čína, jež se s koronavirem vypořádaly dříve, pokračovaly ve výrobě a hromadění zásob oceli. Hrozí, že tato levná ocel zaplaví evropský trh, ještě hlouběji stlačí tržní ceny, jež jsou v řadě produktových kategorií pod hranicí výrobních nákladů evropských hutí, a zabrání tak zotavení místních výrobců. Ocelářství je přitom jedním ze strategických průmyslových odvětví, které v EU zajišťuje 2,6 milionu přímých a nepřímých pracovních míst.
„Velká část výrobní kapacity v Evropě stojí a nebude jednoduché ji za těchto podmínek znovu nastartovat. Vlády členských států by nyní měly spojit síly a vyvinout tlak na Komisi, která zatím ukázala jen to, jak moc je odtržená od reality. Safeguards vyžadují radikální změnu, která zohlední kolaps poptávky a cen“, říká Daniel Urban, statutární ředitel Ocelářské unie a.s.
Oceláři společně žádají Komisi a jednotlivé členské státy, aby návrh na revizi safeguards vylepšily tak, aby účinně ochránil evropský ocelářský průmysl. Objem bezcelní kvóty musí odrážet dnešní tržní podmínky, které se minimálně do konce roku nezlepší, a dále je třeba zrušit možnost převodu nevyužitých kvót do následujících čtvrtletí a přístup ke zbytkovým kvótám pro země s národními kvótami.
Evropa potřebuje udržitelné a konkurenceschopné ocelářství, pokud chce naplnit cíle Zelené dohody pro Evropu. Nahradíme-li evropskou ocel levným a neekologickým dovozem, můžeme na ambice ve snižování emisí rovnou rezignovat.
Kontakt:
Daniel Urban Hana Boldišová
Statutární ředitel Ocelářské unie Office & PR manager
daniel.urban@ocelarskaunie.cz hana.boldisova@ocelarskaunie.cz
720 747 543 792 370 302
Ocelářská unie:
Ocelářská unie sdružuje všechny významné ocelářské firmy z Česka a Slovenska, které zaměstnávají přibližně 30 tisíc zaměstnanců. Ocelářská unie je členem asociací Eurofer a Worldsteel.