Českým výrobcům oceli se loni dařilo, pomohlo skokové oživení poptávky

15. 3. 2022 | Novinky

Praha, 15. března 2022 – Ocelářská unie zveřejnila data o výrobě a obchodu s ocelí v ČR za rok 2021. Domácí výrobě se v loňském roce podařilo kompenzovat ztráty z předešlého roku díky obrovskému růstu poptávky v prvním pololetí roku. Výroba surové oceli v ČR loni dosáhla 4,7 mil. tun, což představuje meziroční nárůst o 9 %. I když Čína produkci surové oceli meziročně snížila o 3 %, celosvětová výroba dosáhla historického maxima: 1 912 mil. tun.

 Česká republika

Ocelářství se loni vzpamatovalo z covidové krize roku 2020. Výroba díky výraznému oživení poptávky rostla prakticky ve všech kategoriích výrobků. Produkce surové oceli meziročně stoupla o 8,7 % na 4,7 mil. tun, což je více než v předkrizovém roce 2019. Zvýšila se produkce dlouhých i plochých výrobků, a to na 3,1 respektive 1,1 mil. tun. Dlouhodobě se tak potvrzuje pozice ČR jako bašty dlouhých výrobků. Nejméně si loni připsal tradičně silný sektor trubek, výroba meziročně vzrostla jen o 2 % na 405 tis. tun. „Poptávka po ocelových výrobcích rostla extrémně hlavně v první polovině loňského roku. České firmy často vyráběly na hranici výrobních kapacit,“ vysvětluje Daniel Urban, předseda představenstva Ocelářské unie.

Ekonomické oživení potvrzují i data o vývozu a dovozu ocelových výrobků. Dovoz loni strmě vystřelil a dosáhl historického maxima: 8,3 mil. tun oceli v celkové hodnotě 182,3 mld. korun. Rostl i vývoz, jehož celkový objem dosáhl 4,9 mil. tun při celkové hodnotě 122,6 mld. korun. Klíčovým trhem pro českou ocel zůstávají členské země EU, zejména však naši sousedé Polsko, Německo a Slovensko.

 

Evropa a svět

Podle předběžných dat se loni v EU vyrobilo 152,6 mi. tun surové oceli, přičemž v roce 2019 to bylo 150 mil. tun a v pandemickém roce 2020 jen 132 mil. tun.

Produkce surové oceli rostla loni i celosvětově: vyrobilo se jí 1 912 mil. tun, což představuje meziroční růst o 3,6 %. Jedná se o nejvyšší hodnotu v historii. „Čína, největší světový výrobce surové oceli, byla nucena výrobu v druhé polovině roku omezit a meziročně ztratila 3 %. Celkově vyprodukovala 1 033 mil. tun. To pěkně ukazuje, jak moc museli ostatní producenti přidat,“ řekl Daniel Urban. Největší meziroční nárůst mezi velkými producenty oceli zaznamenaly Spojené státy (+18,3 %), Indie (+17,8), Japonsko (+14,9 %) a Německo (+12,3 %). Z top 10 globálních výrobců produkci vedle Číny snížil už jen Irán (- 1,8 %).

Na rozdíl od mírného růstu v ČR produkce trubek v EU meziročně stoupla o 18 % na 3,1 mil. tun.

 

Kontakt:

Daniel Urban

Předseda představenstva

Ocelářská unie

daniel.urban@ocelarskaunie.cz

+420 720 747 543

Novinky

Byty by mohlo vytápět teplo z třinecké energetiky

Byty by mohlo vytápět teplo z třinecké energetiky

Memorandum o spolupráci v oblasti vytápění bytů podepsali v pátek 6. prosince představitelé města Český Těšín se společností Energetika Třinec. Memorandum je prvním krokem při přípravě projektu výstavby horkovodu, který by měl do Českého Těšína přivést teplo ze zdroje společnosti Energetika Třinec.

Zaměstnanci společnosti VÍTKOVICE STEEL si polepší o 8 %

Zaměstnanci společnosti VÍTKOVICE STEEL si polepší o 8 %

Představitelé vedení a odborové organizace ve společnosti VÍTKOVICE STEEL zakončili vzájemnou shodou kolektivní vyjednávání a podepsali dodatek pro rok 2025 ke stávající kolektivní smlouvě, který stanovuje mzdový vývoj a zaměstnanecké benefity. Zaměstnancům porostou mzdy spolu s benefity v průměru o 8 %.