Čínský obchodní protekcionismus

16. 10. 2018 | Novinky

Čína zveřejnila seznam 34 hospodářských oblastí, kam bude nyní komplikován nebo dokonce znemožněn přístup zahraničním investorům. V ostatních případech bude nadále platit pravidlo, že každý zahraniční projekt musí být minimálně z poloviny spoluvlastněn domácí společností. Tato omezení se dotknou i oblastí, které přímo navazují na ocelářskou výrobu včetně automobilového průmyslu, těžby nerostných surovin či inženýrských sítí.

Spojené státy začaly Čínu za omezování volného obchodu otevřeně kritizovat, což lze jen uvítat, protože smířlivá politika prezidenta Obamy bohužel nepřinesla žádné ovoce. Spojené státy se snaží koordinovat postup vůči Číně s EU a Japonskem. Evropská unie by měla postupovat realisticky a v případě nutnosti zvážit obdobná opatření vůči čínským investicím, a to minimálně ve strategických odvětvích. Čína, které usilovně bojovala o přiznání statusu tržní ekonomiky, je jistě dost vyspělou zemí na to, aby s ostatními soutěžila jako se sobě rovnými.

Novinky

Třinecké železárny zahajují největší investici v českém ocelářství od 80. let minulého století

Třinecké železárny zahajují největší investici v českém ocelářství od 80. let minulého století

Třinecké železárny, jediný výrobce oceli v Česku, stojí před svou největší investicí v moderní historii. Kvůli splnění cílů Green Deal musí změnit stávající technologii výroby oceli. Výsledkem bude snížení emisí oxidu uhličitého o 55 % oproti roku 1990. Jde o největší investici v ocelářství v Česku od 80. let minulého století.