„Touto dobrovolnou dohodou můžeme deklarovat zodpovědný přístup velkých podniků, které mají za svůj cíl snižovat negativní dopady své činnosti na životní prostředí na minimum. Oceňuji jejich přístup, nejde jim jen o splňování norem a předpisů, nabízejí aktivity nad rámec zákona. Pro náš kraj, jeho občany a životní prostředí zkrátka dělají něco navíc,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška a připomněl, že aktuálně má kraj dobrovolnou dohodu uzavřenou s celkem pěti velkými podniky působícími v regionu. Kromě Třineckých železáren se k aktivitám nad rámec legislativy zavázaly ještě společnosti BorsodChem MCHZ, Lenzing Biocel Paskov, OKK Koksovny a AL INVEST Břidličná.
K aktivitám, které budou mít pozitivní vliv na životní prostředí, se v rámci dobrovolných dohod zavázal také Moravskoslezský kraj. Například z krajského rozpočtu finančně podporuje nadlimitní čištění komunikací, přispívá na výměnu starých kotlů v domácnostech, podporuje regionální monitoring kvality ovzduší nebo například podpoří obce v efektivnějším nakládání s komunálními odpady.
„Dobrovolné dohody uzavíráme s velkými podniky pravidelně už od roku 2018. Stejně jako se k aktivitám zavazují jednotlivé společnosti, činí konkrétní kroky i Moravskoslezský kraj. Vše, co jsme v dobrovolné dohodě přislíbili, jsme také realizovali. Například přispíváme všem úspěšným žadatelům o kotlíkovou dotaci dalších 7 a půl tisíce korun navíc. V minulém roce jsme tak z krajského rozpočtu na výměnu neekologického kotle vyplatili 17,4 milionu korun. Dalších více než 10 milionů máme připraveno pro následují období mezi lety 2024 a 2025. Také nad rámec zákonných povinností hradíme nadlimitní čištění silnic. Ročně takto vynakládáme přes 12 milionů korun na čištění komunikací v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší. Takto jsme během teplé poloviny roku, kdy je prašnost nejintenzivnější, vyčistili celkem 952 kilometrů krajských silnic,“ řekla radní pro životní prostředí Zdenka Němečková Crkvenjaš s tím, že krajský úřad obhájil certifikát EMAS a certifikovaný systém řízení kvality. To znamená, že minimalizuje negativní dopady svého provozu na životní prostředí a zlepšuje kvalitu služeb občanům.
Třinecké železárny se v rámci dobrovolné dohody zavázaly k 17 opatřením. „Patří k nim jak investice do modernizace výrobních zařízení, tak další aktivity, které omezují znečištění prostředí, podporují rozvoj zeleně, rozvoj cirkulární ekonomiky a pomáhají místním obyvatelům. Všech 17 závazků firma splnila,“ řekl generální ředitel Třineckých železáren Roman Heide. K největším patřila investice do oprášení bezzvonových sazeben obou vysokých pecí, které firma loni uvedla do provozu. Podařilo se mnohonásobně snížit hodnoty pod emisní limit 10 mg/m3 tuhých znečišťujících látek. Autorizované měření prokázalo koncentraci prachu na úrovni 0,07 mg/m3.
„Pokud jde o zeleň, do její údržby na našich pozemcích jsme loni vynaložili přes čtyři miliony korun. K tomu naši zaměstnanci v rámci dobrovolnického dne vysázeli dva tisíce jedlí v Moravskoslezských Beskydech,“ doplnil Roman Heide. V rámci dohody také firma pro 250 dětí prvního stupně základních škol regionu zorganizovala a zaplatila desetidenní ozdravné pobyty v Tatrách. Částka dosáhla téměř k 2,5 milionu korun.
Zdroj: Třinecké železárny