Energetický náročný průmysl volá po realistickém Národním klimaticko-energetickém plánu

9. 10. 2024 | Dekarbonizace, Novinky, Zelená ocel

Zástupci českých firem z energeticky náročných odvětví vyzvali vládu k realističtějšímu zpracování Národního klimaticko-energetického plánu, který nastiňuje směrování energetické a klimatické politiky státu.

Tisková zpráva zástupců firem z energeticky náročných odvětví:

 

Energetický náročný průmysl volá po realistickém Národním klimaticko-energetickém plánu

V červnu letošního roku vláda odložila schválení strategických dokumentů, které mají nasměrovat energetickou a klimatickou politiku našeho státu na dalších 25 let. Jedním z těchto dokumentů je i Národní klimaticko-energetický plán (NKEP).

My, zástupci ocelářů, chemiků, slévačů, kovářů, vápeníků, papírenského průmyslu a výrobců stavebních hmot, bychom se k tomuto plánu rádi vyjádřili a upozornili na jeho úskalí.

Chybí jasná studie budoucí potřeby elektrické energie nutné k dekarbonizaci energeticky náročného průmyslu, a to včetně způsobu jakými budou rostoucí nároky pokryty STABILNÍMI zdroji, ať už obnovitelnými či nízkoemisními.

Pojďme si konečně přiznat, že úspěch dekarbonizace je podmíněn vynaložením nejen obrovských finančních prostředků do samotných „zelených“ technologií, ale je také nutné zajistit dostatečné množství elektrické energie, a to nejen z obnovitelných zdrojů. Navíc dostupnost těchto technologií je v mnoha případech stále v počátcích.

Koncepce a vize NKEP tak nejsou založené na REALISTICKÝCH možnostech Česka pro dekarbonizaci.  Bez důkladného zhodnocení skutečných podmínek v odvětvích, nemohou být jeho závěry reálné.

V plánu postrádáme dopadovou studii na český průmysl a jeho konkurenceschopnost, včetně zohlednění i pravděpodobného schválení cíle 90 % snížení emisí skleníkových plynů do roku 2040 v průmyslu. Nedostatkem NKEP v současné podobě je absence analýzy dopadu na infrastrukturu, sítě, technologie a vyměření výše investic nutných k jejich transformaci, a to včetně uvedení zdrojů, ze kterých by tyto potřeby měly být kryty.

NKEP by měl odpovídat stavu národního, tj. českého, hospodářství a neměl by být faktorem omezujícím konkurenceschopnost našeho průmyslu. Naše země byla a stále je založena na průmyslu a na jeho exportu. Pokud však má vést celý plán k deindustrializaci naší země, nechť je o tom průmysl informován s předstihem. Energeticky náročné firmy, které tvoří důležitou součást každé vyspělé ekonomiky, tak budou vědět, na čem jsou a mohou zvážit, zda svou výrobu raději uzavřou, či ji převedou do jiného koutu světa, jak už se ostatně v mnoha případech děje.

Ocelářská unie

Svaz sléváren ČR

Svaz kováren ČR

Svaz chemického průmyslu ČR

Svaz výrobců stavebních hmot

Asociace českého papírenského průmyslu

Svaz výrobců vápna

Novinky