Energetika Třinec chystá investici za dvě miliardy

6. 5. 2024 | Aktivity členů, Novinky

Strategickou investici do technologie paroplynového cyklu připravuje Energetika Třinec. Investice v předpokládané výši dvou miliard korun je zásadní v postupném odklonu od spalování uhlí na Teplárně E3.

„Investice do paroplynového cyklu (PPC1) o výkonu 62 MWe je klíčová v oblasti snižování emisí CO2 a je součástí transformačního projektu hutního giganta v ČR,“ řekl ředitel Energetiky Třinec Petr Matuszek.

Instalace nejmodernější dostupné technologie na zemní plyn využívá paroplynový cyklus s možností využití odpadního tepla pro výrobu a dodávku horké vody. Jejím přínosem je snížení emisí CO2 a dalších znečišťujících látek na Teplárně E3 o třetinu a snížení nákladů na nákup emisních povolenek.

Nový zdroj nahradí uhelný fluidní kotel K11 na Teplárně E3. Je složen z kompaktní plynové turbíny, která je určena pro spalování zemního plynu s možností spoluspalování vodíku. Za turbínou je pak umístěn bubnový spalinový kotel s kapacitou přibližně 70 t/h vysokotlaké páry pro další výrobu elektřiny a tepla na stávajících turbosoustrojích teplárny.

„Je to také cesta k diverzifikaci palivové základny. Umožní nám reagovat na cenové turbulence paliv na trhu. S ohledem na roční spotřebu elektřiny směřujeme díky investici k soběstačnosti ve výrobě elektrické energie v lokální distribuční soustavě,“ dodává ředitel firmy.

Už letos v létě připravuje Energetika Třinec veřejné výběrové řízení. Do provozu chce paroplynový zdroj uvést do provozu ke konci roku 2027. S financováním má firmě pomoci program HEAT Modernizačního fondu. Investice bude probíhat za plného provozu teplárny.

Nový zdroj je součástí velkého projektu modernizace a dekarbonizace výroby oceli v Třineckých železárnách, který počítá s výstavbou nové elektrické obloukové pece v huti.

Zdroj: Třinecké železárny

Novinky

Byty by mohlo vytápět teplo z třinecké energetiky

Byty by mohlo vytápět teplo z třinecké energetiky

Memorandum o spolupráci v oblasti vytápění bytů podepsali v pátek 6. prosince představitelé města Český Těšín se společností Energetika Třinec. Memorandum je prvním krokem při přípravě projektu výstavby horkovodu, který by měl do Českého Těšína přivést teplo ze zdroje společnosti Energetika Třinec.