Europarlament vůči ocelářům přitvrzuje

27. 6. 2022 | Dekarbonizace, Novinky

Evropský parlament potvrdil obavy manažerů ocelářských firem v regionu a navrhl urychlení zavádění opatření ke snižování produkce skleníkových plynů.

MF Dnes, 27. 6. 2022, autor: Darek Štalmach, redaktor MF DNES

OSTRAVA Evropský parlament potvrdil obavy manažerů ocelářských firem v regionu a navrhl urychlení zavádění opatření ke snižování produkce skleníkových plynů. Návrh ještě není definitivní, podle zástupců hutních firem v regionu ale může ohrožovat budoucnost hutí.
„Parlament chce podpořit průmyslová odvětví, aby dále snižovala své emise a investovala do nízkouhlíkových technologií. Systém obchodování s emisemi ETS je proto třeba reformovat tak, aby cílová hodnota pro snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 byla navýšena z 61 na 63 procent,“ přiblížila jednání europarlamentu jeho tisková atašé Irena Kubášková. „K dalším projednávaným návrhům patřilo i postupné zrušení bezplatných povolenek do roku 2032.“
Právě urychlení opatření ke snižování emisí uhlíku může pro zdejší oceláře znamenat problém. A to přesto, že je navrhovaný postup výsledkem kompromisu mezi průmyslníky a europoslanci.
„Schválená pozice je sice vylepšením původních návrhů ve prospěch evropského průmyslu a je kompromisním návrhem, ale vystavuje ocelářství velkému nebezpečí,“ upozornil na hlavní problém urychlení přijímání jednotlivých opatření Jan Czudek, generální ředitel Třineckých železáren.
Ty chtějí do roku 2030 investovat do ekologických opatření zhruba 12 miliard, na splnění přísnějších ekologických opatření by to ale možná nemuselo stačit.
„Pokud revize systému obchodování ETS a zavedení takzvané uhlíkové daně na hranicích budou definitivně schváleny v této podobě, nedává to ocelářům dostatek času pro transformaci průmyslu a jeho dekarbonizaci,“ vysvětlil generální ředitel. „Bude to pro nás znamenat další zvýšení intenzity prací na projektech směřujících ke snížení uhlíkové stopy. Proto doufáme, že se se stejně zvýšenou intenzitou zvýší i dotační podpora tohoto náročného procesu.“
Dalším rizikem pro místní oceláře je rovněž snaha o ukončení přidělování bezplatných emisních povolenek. Ty dosud sloužily hlavně jako stimul pro zavádění dalších ekologických kroků ve firmách. Pokud si ty budou muset všechny povolenky kupovat, bude to pro ně znamenat další růst nákladů.
„Ukončování bezplatného přidělování povolenek se dokonce urychlí, což pro nás znamená předpokládaný růst nákladů. A v konečném důsledku se to promítne do cen energií a výrobků napříč sektory a dalšího zdražování energií, služeb a zboží pro každého z nás,“ reagoval na plán Jan Czudek.
Ohrožení výroby v hutích a ocelárnách, což v kraji znamená hlavně společnosti Liberty Ostrava a Třinecké železárny, ale není jediným problémem, který může zrychlené zavádění klimatických opatření přinést. Do nesnází se mohou dostat i další firmy, například v chemickém průmyslu.
„A nejde jen o nás, na místa a výrobu v hutních oborech navazují desítky tisíc pracovních míst v republice a stovky tisíc pracovních míst v rámci Evropy,“ doplnil CzudekDaniel Urban, předseda představenstva Ocelářské unie, věří, že se pozici průmyslu podaří v dalších jednáních vylepšit.
„Současný návrh je místy lepší, než byl původní návrh komise, ale i tak nezohledňuje reálné možnosti průmyslu. ETS v této podobě přinese českým firmám i domácnostem dražší energie a dražší výrobky. Je na českém předsednictví, aby v rámci dalšího vyjednávání na úrovni EU hájilo české zájmy,“ řekl.

 

Novinky

Byty by mohlo vytápět teplo z třinecké energetiky

Byty by mohlo vytápět teplo z třinecké energetiky

Memorandum o spolupráci v oblasti vytápění bytů podepsali v pátek 6. prosince představitelé města Český Těšín se společností Energetika Třinec. Memorandum je prvním krokem při přípravě projektu výstavby horkovodu, který by měl do Českého Těšína přivést teplo ze zdroje společnosti Energetika Třinec.

Zaměstnanci společnosti VÍTKOVICE STEEL si polepší o 8 %

Zaměstnanci společnosti VÍTKOVICE STEEL si polepší o 8 %

Představitelé vedení a odborové organizace ve společnosti VÍTKOVICE STEEL zakončili vzájemnou shodou kolektivní vyjednávání a podepsali dodatek pro rok 2025 ke stávající kolektivní smlouvě, který stanovuje mzdový vývoj a zaměstnanecké benefity. Zaměstnancům porostou mzdy spolu s benefity v průměru o 8 %.