Jak se stanovují emisní limity pro výrobce oceli

4. 6. 2018 | Ekologie, Novinky

Na ocelářství se jako na jeden ze zdrojů znečištění životního prostředí vztahuje evropská směrnice o průmyslových emisích. Podle článku 15 této směrnice nesmí mezní hodnoty emisí škodlivých látek – k nimž patří oxidy dusíku, oxidy síry a tuhé znečišťující látky – do atmosféry, vody a dalších součástí životního prostředí překračovat hodnoty, jichž lze dosáhnout použitím nejlepších dostupných technik.

Nejlepšími dostupnými technikami se rozumí nejúčinnější a nejpokročilejší stadium vývoje technologií a jejich provozních metod. Jejich smyslem je předejít vzniku emisí anebo, pokud to není proveditelné, tyto emise alespoň omezit a zabránit tak nepříznivým dopadům na životní prostředí. Nejlepší dostupné techniky (BAT) shrnuje Evropská komise v dokumentu Závěry o BAT. Pro jednotlivé technologické části výroby surového železa a oceli dokument poskytuje na výběr různé technologie pro omezování emisí, ke kterým jsou také přiřazeny mezní hodnoty emisí. Například může jít o hodnoty emisí prachu při použití tkaninových filtrů na aglomeracích. Další nejlepší dostupné technologie se týkají koksoven, vysokých pecí a využití odpadních plynů, oceláren či válcoven.

Souhrn evropských nejlepších dostupných technologií je uveden v referenčních dokumentech o BAT, které jsou známé pod zkratkou BREF a obsahují také část Závěry o BAT, která je vydávána samostatně jako součást legislativy EU a obsahuje závazné hodnoty různých limitů. Cílem těchto dokumentů je omezit v EU nerovnováhu v úrovni emisí z průmyslových činností. Každý dokument BREF obsahuje faktické technické a ekonomické informace pro dotčené průmyslové činnosti. Jde o produkční charakteristiky, popis technik a používaných postupů, současné úrovně emisí, spotřeby surovin a energií, přehled nejlepších dostupných technik (BAT), jakož i informace o nově vznikajících technikách z celého světa.

Evropská komise rozhoduje o vypracování nového nebo o zahájení revize stávajícího referenčního dokumentu BREF. Požadavkem je, aby referenční dokumenty BREF byly aktualizovány nejpozději osm let po zveřejnění předchozí verze. Zatím poslední aktualizace BREF pro výrobu železa a oceli pochází z roku 2012.

Dokumenty BREF a závěry o BAT používají národní úřady, které stanovují podmínky pro provoz vybraných průmyslových zařízení. V Česku jde o krajské úřady. V takzvaných integrovaných povoleních pro provoz stanovují na základě evropských dokumentů závazné mezní hodnoty emisí a termíny pro jejich dosažení. Provozovatel průmyslového zařízení si volí, které z nejlepších dostupných technologií vzhledem ke svým provozním a ekonomickým podmínkám použije.

V České republice se povinnost aplikace BAT týká provozovatelů zařízení všech kategorií průmyslových činností uvedených v příloze č. 1 zákona č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci. Jde např. o energetiku, výrobu a zpracování kovů, zpracování nerostů, chemický průmysl, nakládání s odpady a ostatní průmyslové činnosti.

Pro ocelářský průmysl neplatí přímo jen BREFy pro jednotlivé výrobní technologie, ale týkají se jich také dokumenty o nejlepších dostupných technikách pro velká spalovací zařízení a další související BREFy.

Novinky

Byty by mohlo vytápět teplo z třinecké energetiky

Byty by mohlo vytápět teplo z třinecké energetiky

Memorandum o spolupráci v oblasti vytápění bytů podepsali v pátek 6. prosince představitelé města Český Těšín se společností Energetika Třinec. Memorandum je prvním krokem při přípravě projektu výstavby horkovodu, který by měl do Českého Těšína přivést teplo ze zdroje společnosti Energetika Třinec.