O oceli v České republice

20. 9. 2018 | Novinky

Ocel je všude. Používá se ve stavebnictví, strojírenství, v autech, lodích a letadlech, v nemocnicích, kuchyních, oděvech i v umění. Bez oceli bychom se dnes nesvezli vlakem a nemohli zlepšit život lidem novým kyčelním kloubem. Oceli se vyrábí desítky a stovky druhů, s chemickým složením, které odpovídá požadovaným pevnostním, mechanickým a jiným vlastnostem. Ocel má mnoho jedinečných vlastností a nabízí i jedinečný bonus: lze ji stoprocentně a neomezeně recyklovat, aniž by se změnily její vlastnosti. Je proto pilířem myšlenky cirkulární ekonomiky.

V České republice má výroba oceli dvousetletou tradici. Centrem výroby oceli je a vždy byly města Ostrava a Třinec v Moravskoslezském kraji. Ocelářství dnes v Česku zaměstnává přibližně dvacet tisíc lidí přímo a další desítky tisíc nepřímo v dodavatelských firmách, službách a jinde.

V Česku se ročně vyrobí asi pět milionů tun surové oceli, a to hlavně v Třineckých železárnách a ArcelorMittal Ostrava, kde se ocel vyrábí tradiční cestou ze železné rudy, šrotu a koksu ve vysokých pecích a kyslíkových konvertorech. Malá část surové oceli vzniká v menších závodech, zpravidla v elektrických obloukových pecích. Řada jiných českých firem vyrábí finální ocelové produkty jako jsou třeba trubky či pásová ocel z domácích či dovezených polotovarů.

Naši oceláři se právem chlubí širokou paletou výrobků od kolejnic, drátů a nejrůznějších typů tyčové oceli (tzv. dlouhé výrobky) až po plechy a pásy různých rozměrů a velikostí včetně svodidel či tlustých plechů pro větrné elektrárny a lodě (tzv. ploché výrobky). O historicky silné pozici českých výrobců svědčí třeba to, že Vítkovice Steel jsou jedním z pouhých dvou výrobců štětovnic v Evropské unii. Že nevíte, co je to štětovnice? Určitě je znáte: jedná se o plochou profilovou ocel bez kterého se neobejde žádná větší stavba.

V Česku se tradičně vyrábí kvalitní ocelové trubky, v nejrůznějších průměrech, nerezové i obyčejné, svařované i bezešvé, které mají uplatnění v řadě aplikací od automobilového průmyslu až po těžbu ropy a plynu. Čeští „trubkaři“ vyrobí asi půl milionu tun trubek ročně.

Ocelářství se v posledních dvaceti letech radikálně změnilo. Jeho ekologická stopa je mnohem mírnější, emise prachu a jiných škodlivin jsou zlomkem hodnot z osmdesátých a devadesátých let. V hutích pracuje mnohem méně lidí, kteří díky automatizaci a moderním technologiím vyrábí stejný objem oceli.

Novinky

Byty by mohlo vytápět teplo z třinecké energetiky

Byty by mohlo vytápět teplo z třinecké energetiky

Memorandum o spolupráci v oblasti vytápění bytů podepsali v pátek 6. prosince představitelé města Český Těšín se společností Energetika Třinec. Memorandum je prvním krokem při přípravě projektu výstavby horkovodu, který by měl do Českého Těšína přivést teplo ze zdroje společnosti Energetika Třinec.

Zaměstnanci společnosti VÍTKOVICE STEEL si polepší o 8 %

Zaměstnanci společnosti VÍTKOVICE STEEL si polepší o 8 %

Představitelé vedení a odborové organizace ve společnosti VÍTKOVICE STEEL zakončili vzájemnou shodou kolektivní vyjednávání a podepsali dodatek pro rok 2025 ke stávající kolektivní smlouvě, který stanovuje mzdový vývoj a zaměstnanecké benefity. Zaměstnancům porostou mzdy spolu s benefity v průměru o 8 %.