Ocel je nejvíce recyklovaný materiál na světě

18. 9. 2019 | Cirkulární ekonomika, Novinky

Světovým rekordmanem v recyklaci je jednoznačně ocel. Kam se na ni hrabe sklo, papír nebo plasty. Každý rok se v EU do hutí vrátí přes 90 milionů tun staré oceli, z níž vzniknou nové plechy, tyče, trubky nebo dráty. Zpět do života se vrací přes 90 procent nepotřebné oceli ze staveb, aut, strojů, domácích spotřebičů nebo třeba obalů. Zhruba polovina z nově vyrobené evropské oceli pochází právě ze šrotu.

Pro srovnání, obalového skla se v Evropě recykluje 74 procent. V roce 2017 ho sklárny zpracovaly necelých 12 milionů tun. Podobnou míru recyklace má také papír, kterého se v evropských papírnách přetvoří v nové výrobky přes 48 milionů tun. Papír ale lze recyklovat jen asi pětkrát. Plasty jsou až na chvostu materiálového využití. Podle dat Evropské komise se jich recykluje jen 30 procent. Za rok je to zhruba 8 milionů tun.

Ocel má oproti sklu, papíru a plastům jednu obrovskou výhodu. Opětovným využitím se nezhoršuje její kvalita. Starý šrot se může přetvořit v novou, vysoce kvalitní ocel. A tak zatímco z oblečení, které se vyrábí z recyklovaných PET lahví, se při praní uvolňují do životního prostředí mikročástice, jejichž dopad na lidské zdraví stále není pořádně zmapovaný, ocel zůstává stabilní. Papír i sklo mají jen omezený počet cyklů, kterými mohou při svém znovuzrození projít. Ocel je věčná, cirkulární.

Ocelový šrot, který se jako druhotná surovina vrací do oceláren, se dá rozdělit do tří skupin. Domácí šrot vzniká přímo v ocelárnách ve výrobním procesu a do ocelářské vsázky se znovu dostává v řádu týdnů. Druhou kategorií je rychlý šrot, což jsou například zbytky z obrábění ocelových polotovarů, které se do oceláren vrací během jednotek měsíců. Třetí skupina je ocel z produktů, kterým skončila jejich životnost, třeba vaší pračky.

Jak rychle se ocel z použitých výrobků recykluje, závisí na jejím původním použití. Polovina oceli ve světě dnes končí v budovách a infrastruktuře, kde spolehlivě slouží desítky let. Nejstarší stále stojící výšková budova s ocelovým skeletem, Manhattan Building v Chicagu, brzy oslaví 130. narozeniny! Roky až několik desetiletí trvá návrat do oceláren více než třetině oceli, z níž se vyrábí automobily, lodě, vlaky, domácí spotřebiče či stroje. Desetina oceli se používá na obaly a jiné rychloobrátkové produkty, které se do oceláren vrátí nejrychleji.

Ocelových plechovek a obalů se dnes recykluje zhruba tři čtvrtiny, a i když jde o nejvíce recyklované potravinové obaly na světě, pracujeme na tom, abychom míru recyklace ještě zvýšili. Ocel z domácích spotřebičů, automobilů a staveb se recykluje z více než 90 procent a toto číslo stále roste.

 

Novinky

Byty by mohlo vytápět teplo z třinecké energetiky

Byty by mohlo vytápět teplo z třinecké energetiky

Memorandum o spolupráci v oblasti vytápění bytů podepsali v pátek 6. prosince představitelé města Český Těšín se společností Energetika Třinec. Memorandum je prvním krokem při přípravě projektu výstavby horkovodu, který by měl do Českého Těšína přivést teplo ze zdroje společnosti Energetika Třinec.