Střechu válcovny trub v Ostravě pokryla fotovoltaická elektrárna

10. 3. 2025 | Aktivity členů, Dekarbonizace, Ekologie, Novinky, Zelená ocel

Střechu sociální budovy ostravského provozu Třineckých železáren, Válcovny trub (VT), nově pokrývají solární panely. Součástí instalace bylo i kompletní obnovení hromosvodové soustavy. Tento projekt byl spolufinancován z prostředků Modernizačního fondu.

Na střeše sociální budovy válcovny byla nově zprovozněna fotovoltaická elektrárna s instalovaným výkonem 98,56 kWp (kilowatt-peak). „Tento moderní systém se skládá z 224 solárních panelů, z nichž každý má výkon 440 Wp. Je řízen 112 výkonnostními optimizéry, které zajišťují maximální efektivitu při využívání sluneční energie. Elektrárna však nevyužívá bateriové úložiště, veškerá vyrobená energie se přímo spotřebovává v síti válcovny,“ vysvětlil investiční ředitel Třineckých železáren Daniel Heczko. Celková plocha instalace solárních panelů odpovídá přibližně velikosti jednoho mezinárodního basketbalového hřiště, které má rozlohu 420 m². 

Práce na střeše sociální budovy začaly v polovině loňského roku. Součástí instalace byla i kompletní obnova hromosvodové soustavy. Ta zajistila nejen bezpečnost, ale i dlouhodobou funkčnost a efektivitu nově instalované elektrárny a splňuje nejnovější normy České republiky.

„Nová fotovoltaická elektrárna je dalším krokem v rámci našich dlouhodobých snah o snížení emisí a zvýšení energetické efektivity provozu. Díky ní se můžeme nejen přiblížit k našim environmentálním cílům, ale také snižovat provozní náklady a zvyšovat naši energetickou soběstačnost,“ upřesnil Pavel Novák, referent technického rozvoje válcovny, který věří, že elektrárna bude inspirací pro další ekologické a energeticky úsporné projekty.

Zdroj: Třinecké železárny

Novinky

Do řeky v Třinci se vrátily stovky ryb

Do řeky v Třinci se vrátily stovky ryb

Přímo v korytě řeky pod vysokou pecí Třineckých železáren dnes dopoledne našlo nový domov několik stovek ryb. Pod vodní hladinu vklouzli z rukou dětí Jubilejní Masarykovy základní školy v Třinci. 200 kg ryb dopravili do Třince rybáři z umělého chovu v Litomyšli za prostředky darované z hutě.