Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a americký prezident Joe Biden dne 31. října v Římě oznámili částečné zrušení cel na dovoz ocelových a hliníkových produktů z EU do USA. Cla zavedl v roce 2018 prezident Trump.
Nová dohoda sice předpokládá zachování amerických cel z důvodu ochrany národní bezpečnosti, zároveň ale umožní od počátku roku 2022 bezcelní vstup oceli z EU v objemu 3,3 mil. tun. Objem dovozů nad tento limit bude i nadále podléhat clu ve výši 25 %. Podmínkou pro vyjmutí oceli z působnosti cla je její „roztavení a odlití“ v EU.
Bezcelní kvóty budou stanoveny pro celkem 54 kategorií výrobků a zároveň pro každý členský stát EU zvlášť, a to ve výši průměrného vývozu z let 2015-2017. Systém kvót bude fungovat podobně jako je tomu v případě evropských opatření na dovoz ocelových výrobků do EU (safeguards) včetně možnosti převodu nevyčerpané kvóty do následujícího období (max. ale 4 % z čtvrtletní kvóty). Americká administrativa bude provádět roční přezkumy tak, aby kvóty operativně přizpůsobila vývoji zjevné spotřeby v USA.
Ocelářské výrobky, které byly z působnosti Trumpových cel vyňaty díky tomu, že se v USA nevyrábí nebo jich je nedostatek, bude možné i nadále dovážet na základě výjimky bezcelně nad rámec kvót. Včetně výjimek tak bude mít EU možnost do USA vyvézt ocel v objemu 4,3 mil. tun ročně. Před zavedením cel přitom EU vyvážela do USA přibližně 4,5 – 5 mil. tun oceli.
Pro ČR je americký trh dlouhodobě významný a před zavedením amerického cla v roce 2017 vyvezla ČR do USA za rok 130 tis. tun oceli v celkové hodnotě 4,68 mld. Kč.
Po zavedení cel se vývoz výrazně propadl a v letošním roce tak čekáme jen asi 30 tis. tun. Pevně doufáme, že v rámci nového režimu naši výrobci příští rok obnoví dobré vztahy s americkými zákazníky a naváží naí původní objemy vývozu.
USA a EU se dále zavázaly ke společnému boji proti „špinavé“ oceli a globální nadkapacitě, aniž by přitom jmenovaly Čínu. EU v reakci na kroky USA odstraní cla na whiskey, motorové čluny a motocykly Harley-Davidson.