Většina obyvatel Moravskoslezského kraje chce, aby stát ocelářství v kraji udržel

4. 9. 2024 | Aktivity členů, Novinky

Až pro 95 % lidí z MSK je těžký průmysl významným prvkem pro rozvoj Moravskoslezského kraje, přínosy vidí hlavně v poskytování pracovních míst, přispívání k regionální ekonomice či podpoře místních podniků.

Většina občanů podporuje jeho zachování a 81 % souhlasí s tím, že by stát měl podpořit udržení ocelářství v kraji. Zároveň však připomínají nutnost sladit průmyslovou činnost s ekologickými principy. Vyplývá to ze společného „Výzkumu postoje obyvatel MSK k těžkému průmyslu a ocelářství“ Svazu průmyslu a dopravy ČR a Třineckých železáren, který realizovala výzkumná agentura STEM/MARK.

Bez těžkého průmyslu si nelze představit Moravskoslezský kraj (MSK), tvrdí 68 % obyvatel, kteří pozitivně hodnotí i rozvoj infrastruktury a vzdělávání díky průmyslu. Současně ale myslí na životní prostředí, 78 % lidí v MSK říká, že těžký průmysl lze provozovat i ekologicky. Pozitivní vliv průmyslu na rozvoj infrastruktury a vzdělávání si uvědomují více než čtyři pětiny respondentů.

„Výsledky výzkumu jasně ukazují, jak hluboce je těžký průmysl zakořeněn v identitě Moravskoslezského kraje a jeho obyvatel. Ocelářství není jen ekonomickým pilířem regionu, ale také nositelem tradic, know-how a kulturního dědictví. Podpora tohoto sektoru ze strany státu je klíčová. Je to zásadní nejen kvůli strategickému rozvoji, ale hlavně pro zaměstnanost v kraji,“ uvedl Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

 Sounáležitost a rozvoj kraje

Více než třetina populace kraje má osobní zkušenost s ocelářstvím, z výzkumu vyplynulo, že případné ukončení ocelářského průmyslu by mělo vážné sociální a ekonomické dopady na region, kdy by zároveň došlo k poklesu jeho významu v rámci celé republiky. Negativně by na ukončení ocelářství reagovalo 77 % obyvatel.

Výzvy ocelářského průmyslu dle obyvatel MSK

Respondenti posuzovali i vybrané výzvy, kterým ocelářství v MSK čelí. Pro 57 % respondentů je největší výzvou ochrana životního prostředí a redukce emisí. Pro více než polovinu jsou to pak i investice do modernizace a udržení konkurenceschopnosti.

„Že si lidé v kraji uvědomují, jakým výzvám čelíme v souvislosti se snižováním emisí a investicemi do modernizace, je pozitivní. Svědčí to o znalosti problémů průmyslu, který je s regionem pevně spjat. Naší největší současnou výzvou je pro nás dekarbonizace výroby oceli, která zásadně mění technologii v hutnictví a bude vyžadovat investici přesahující dvacet miliard korun. Díky tomu uhlíkovou stopu naší výroby zásadním způsobem snížíme tak, jak požaduje evropská legislativa. Bez podpory státu a kraje se však neobejdeme,“ říká Roman Heide, generální ředitel Třineckých železáren.

Vzrostla hrdost obyvatel na ostravský průmysl

Za posledních 11 let došlo ze strany místních k výraznému posunu v hodnocení ostravského průmyslu. Zatímco v roce 2013 mírně převažovalo negativní hodnocení průmyslu v Ostravě (22 % negativní vs. 20 % pozitivní), dnes je situace opačná – 35 % obyvatel hodnotí průmysl pozitivně a pouze 11 % negativně. Vzrostla také hrdost na ostravský průmysl, z 60 % na aktuálních 73 % a snížil se souhlas s tvrzením, že průmysl ničí životní prostředí (ze 78 % na 63 %).

K proměně průmyslu přispívá i VŠB-Technická univerzita Ostrava

Z výzkumu vyplývá potřeba ekologizace a ochrany životního prostředí. A právě k energetickým úsporám, ekologizaci provozu či zavádění prvků Průmyslu 4.0 mají přispět technologie vyvíjené i díky projektu VŠB-TUO REFRESH. „Naším úkolem je pomoci regionu, a tedy i zdejším firmám, s hospodářskou, ekonomickou i ekologickou transformací. Současně sledujeme i společenské dopady. K rozvoji přispívají projekty se zapojením VŠB-Technické univerzity Ostrava za více než 5 miliard korun,“ doplňuje prorektor VŠB-TUO Igor Ivan.

 Pro vzdělávání budoucích odborníků i pro ocelářství připravuje VŠB-TUO studijní program Zelené technologie zaměřený na udržitelnou výrobu a následné zpracování nejen kovových, ale i polymerních, keramických i kompozitních materiálů s využitím „zelené energie“ včetně vodíku. „Studijní program bude komplexně řešit moderní výrobní procesy a technologie včetně využití digitalizace a automatizace s cílem zvýšit efektivitu a udržitelnost výroby,“ doplnil Ivan.

O výzkumu

Sběr dat byl realizován prostřednictvím internetového dotazníku v období od 3. do 12. 7. 2024. Dotazování se účastnila cílová skupina obyvatel MSK ve věku 15–70 let a zúčastnilo se ho 1000 lidí. Šetření prováděla výzkumná agentura STEM/MARK.

Svaz průmyslu a dopravy ČR

Svaz průmyslu a dopravy ČR je největším zaměstnavatelským svazem v České republice. Zastřešuje 36 svazů a asociací a přes 160 individuálních členských firem. Celkově hájí zájmy tisíce firem, které zaměstnávají 1,3 milionu pracovníků. Je nestátní organizací, nezávislou na vládě, politických stranách a odborech, ovlivňující hospodářskou a sociální politiku vlády a působící na vytváření optimálních podmínek pro podnikání. Jako oficiální připomínkové místo komentuje průměrně 140 zákonů či vládních předpisů ročně. Hájí zájmy zaměstnavatelů v evropských a světových organizacích, zejména jako člen Konfederace evropského podnikání BusinessEurope.

Třinecké železárny

Roční výroba Třineckých železáren se pohybuje okolo 2,5 mil. tun oceli. Mezi hlavní produkty patří především dlouhé válcované výrobky – válcovaný drát, tvarová ocel, speciální tyčová ocel, tažená ocel, kolejnice, široká ocel, bezešvé trubky a hutní polotovary. Aktuálně podnik zaměstnává bezmála 7 tisíc zaměstnanců, spolu s dceřinými společnostmi a v navazujících firmách pak dává práci až 30 tisícům lidí.

VŠB – Technická univerzita Ostrava

VŠB – Technická univerzita Ostrava patří mezi přední technické univerzity v ČR. Na sedmi fakultách poskytuje kvalitní a interdisciplinární vzdělávání více než 12.000 studentů. Nabízí přes 300 studijních programů v oborech dlouhodobě žádaných na trhu práce, jako jsou například informatika, energetika, strojírenství, elektrotechnika, stavebnictví, materiálové vědy a další. Kombinace technického vzdělání s ekonomickými a manažerskými dovednostmi, praktická orientace výuky i úzká spolupráce s průmyslem přispívá k vysoké uplatnitelnosti absolventů v praxi. VŠB-TUO se rovněž řadí se mezi přední vědecko-výzkumná pracoviště v ČR s výrazným dopadem na rozvoj a inovace v oblastech IT, energetiky, nových materiálů a environmentálního inženýrství.

Novinky

Byty by mohlo vytápět teplo z třinecké energetiky

Byty by mohlo vytápět teplo z třinecké energetiky

Memorandum o spolupráci v oblasti vytápění bytů podepsali v pátek 6. prosince představitelé města Český Těšín se společností Energetika Třinec. Memorandum je prvním krokem při přípravě projektu výstavby horkovodu, který by měl do Českého Těšína přivést teplo ze zdroje společnosti Energetika Třinec.