Dekarbonizace
Bez oceli jsou světové dekarbonizační snahy marné. Je totiž součástí mnoha nízkoemisních a bezemisních řešení – od železniční dopravy, přes ekologické stavby až po větrné elektrárny. Výroba oceli je ale zároveň jedním z nejnáročnějších průmyslových procesů z pohledu produkce oxidu uhličitého. I přes omezené technologické možnosti se evropští oceláři zavázali k dosažení 55% snížení emisí oproti roku 1990 a přiblížení se klimatické neutralitě do poloviny století, při naplnění potřebných podmínek.
Evropský akční plán pro ocel volá po okamžitých opatřeních pro záchranu ocelářství v EU
Evropská ocelářská asociace Eurofer a evropská obchodní unie IndustriAll reagují na současnou kritickou situaci v ocelářství a v první polovině listopadu vydaly Evropský akční plán pro ocel.
Energetický náročný průmysl volá po realistickém Národním klimaticko-energetickém plánu
Zástupci českých firem z energeticky náročných odvětví vyzvali vládu k realističtějšímu zpracování Národního klimaticko-energetického plánu, který nastiňuje směrování energetické a klimatické politiky státu.
Třinecké železárny zahájily první projekt dekarbonizace
Slavnostním poklepáním na základní kámen oficiálně začala stavba Železnorudné briketační linky v Třineckých železárnách. Jde o první projekt transformace huti, která zásadním způsobem sníží emise oxidu uhličitého.
Eurofer varuje: výroba oceli v EU a celý ocelářský sektor je v existenčním ohrožení
Nejnovější vývoj v ocelářském odvětví a v kritických hodnotových řetězcích je znepokojivým příznakem neustálého zhoršování situace, které ohrožuje přežití výrobců oceli a jejich klíčových výrobních zákazníků v Evropě.
Návrh Evropské komise na snížení emisí o 90 % do roku 2040 je nesplnitelný
Zástupci energeticky náročných odvětví českého průmyslu upozorňují, že ČR by neměla podpořit Evropskou komisí navržený klimatický cíl snížit emise o 90 % do roku 2040.
Státní podpora ocelářských firem narušuje hospodářskou soutěž v EU
Evropská Komise v posledním roce schválila státní podporu některým vybraným transformačním projektům ocelářských firem v EU.
CBAM: zatěžkávací zkouška začíná
V říjnu odstartovala přechodná fáze zavedení mechanismu uhlíkového poplatku na hranicích EU (CBAM), který má zpoplatnit emise dovážené ve vyjmenovaných produktech ze třetích zemí a pomoci tak narovnat hřiště mezi evropskými výrobci a výrobci mimo EU.
Dekarbonizace ocelářství ve světle revize EU ETS a zavedení CBAM
19. 3. 2023/ autor: Martina Jandusova/ Průmyslováekologie.cz V prosinci se evropské instituce dohodly na podobě revize systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS). Na ní navazuje nový mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích EU (CBAM). Evropští oceláři...
Evropská hra o průmysl
EU nevyslyšela dlouhodobá varování průmyslu, takže výsledek prosincových trialogů mezi Komisí, Evropským parlamentem a členskými státy k revizi systému emisního obchodování (EU ETS) a zavedení mechanismu uhlíkového poplatku na hranicích EU (CBAM) neřeší vážné riziko...
Život je mnohem složitější, než se zdá z Evropského parlamentu
Rozhovor Martiny Tůmové z časopisu Konstrukce s Danielem Urbanem, předsedou představenstva Ocelářské unie o tom, jak si vede ocelářství v přetěžkých dobách, kdy zatíženo dekarbonizací a mnohdy nereálnámi zelenými požadavky Evropy, hraje o přežití.
Jak úspěšně dekarbonizovat ocelářství?
Evropské ocelářství čelí v současné době patrně nejtěžší zkoušce v historii. Na jedné straně musí sektor co nejrychleji dekarbonizovat, aby se vyhnul extrémním nákladům za drahé emisní povolenky, na straně druhé musí čelit energetické krizi, která přinesla rekordní...
Odboráři podepsali společnou výzvu vládám a IndustriAll
Zástupci odborů ocelářského průmyslu z ČR, Polska a Slovenska vydali společnou výzvu svým vládám a @IndustriAll, aby upozornili na kritickou situaci v odvětví a zároveň vyzvali k většímu tlaku na evropské instituce s cílem řešit energetickou krizi a udržet průmysl v...